Google+
kaligrafi sitesi full background
   
   

GAZETE

 

26 NİSAN 2008 – CUMARTESİ
DİLEK GÜRAY’IN HABERİ

Kaligrafi ustası Halil Akdere, tam 18 yıldır davetiye üzerine isim yazıyor. Piyasada artık o kadar iyi tanınıyor ki büyük şirketlerden sanatçılara kadar pek çok kişi davetiyelerini ona yazdırıyor. En son önümüzdeki günlerde evlenecek olan İbrahim Tatlıses ve Perihan Savaş’ın kızları Melek Tatlıses’in davetiyesini yazmış. Bizim gittiğimizde ise daha yazılmayı bekleyen destelerce zarf duruyordu önünde. Türkcell’den Arçelik’e Beşiktaş Spor kulübü’nden Coca Cola’ya, Denizbank’tan Mercedes-Benz’e, Vakko’dan Ülker’e kadar ülkemizdeki pek çok önemli organizasyon davetiyeleri onun elinden geçiyor.

Yazının başlı başına bir sanat olduğunu söyleyen Akdere, güzel yazının sonradan öğrenebileceğini düşünmüyor. Bundan dolayı da kaligrafinin belirli standartları, yazı biçimleri ve şekilleri yok. İş tamamıyla kişinin kabiliyetine ve estetik bakışına kalıyor.

Hemen her sanatta olduğu gibi kaligrafide de sanatçının içinde bulunduğu ruhi durumu yazısına bakarak anlıyorsunuz. Usta kaligraf bunu “Moralim bozuk yada yorgun olduğumda bu yazıma mutlaka yansıyor” şeklinde açıklıyor. Ama Akdere’nin birde neşesi yerindeyse, yazı yazarken sevdiği bir müzik dinliyorsa ortaya öyle güzel eserler çıkıyor ki vermeye bile kıyamıyor. Çoğu zamanda “Bunu ben mi yazdım?” diye hayret içinde kalıyor. “Davetiye dışında ne yazıyorsunuz” diye sorduğumuzda davetiye yazmaktan başka işlere vaktinin kalmadığından yakınıyor. Hatta bir seferinde Arçelik’in bir organizasyonunun davetiyesini tam 25 saat aralıksız yazmak zorunda kalmış. Normalde bir günde 1000 davetiye yazabilirken o gün tam 2700 davetiye yazarak kendi rekorunu kırmış.

Akdere’nin yazısı artık dışarıda kolaylıkla tanınıyor. Bir harfi 50 değişik şekilde yazabilmesine rağmen yaptığı ilginç kıvrımlar, oluşturduğu uzun kuyruklar onu hemen ele veriyor. Kaligraf’a göre güzel yazı yazıyorum diyebilen bir kişi bu işle uğraştığında ilk yazdığı yazının kalitesi nasılsa 100.’sü, 1000.’si de aynı kalitede olmalı. Bu arada en güzel yazı çini mürekkebi ile yağlı kağıt üzerine yazılanmış. Ama her kağıdın mürekkebi ve kalemi değişebiliyor. 60 kuruşa da yazdığı davetiye var, 5 liraya da yazdığı davetiye var.