Google+
kaligrafi sitesi full background
   
   

01-CUMHURBAŞKANIMIZ ABDULLAH GÜL ÜN ANI DEFTERİ YAZISI

Atatürk mozolesindeki hatıra defterine 29 Ekim’de yazan Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün, 5 yılda tam bir ‘kaligraf’ olduğunu gösterdi. Kaligrafik yazı stiliyle 2008 yılından beri uğraşan Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül, 2009’da yazısını daha da geliştirdi. Atatürk defterine yazdığı yazılarla, hat kabiliyetini de sergileyen Cumhurbaşkanımız, ‘ustalık’ eserini bu yıl ki yazısıyla göstermiş oldu.

TSK’nın “Anıtkabir İnternet Sitesi” bölümünde yayınlanan el yazısı mektuplara göre 2007 den 2011’e kadar Cumhurbaşkanımızın anı defterine yazdığı yazılar, her geçen yılda daha da gelişti. Cumhurbaşkanımız, az kıvrımlı yazdığı yazısını, kaligrafi sanatını andıran ustalıkla yazmaya başladı. 2005 yılından itibaren tutulmaya başlanan kayıtlara göre Cumhurbaşkanımız, ilk yazısını 2007 yılında yazdı. 10 Kasım 2007’de kaleme alınan ilk yazıda “Aziz Atatürk, edebiyete intikalinin 69. yıldönümünde, sizi, sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz” ifadelerine yer veren Cumhurbaşkanımızın, bu yazısında düz karakterlere yer vermekle birlikte ‘y’ harfinin kuyruğunu estetik bir biçimde uzattığı görülüyor. 2008 den 2010 a kadar el yazısını geliştiren Sayın Cumhurbaşkanımız kaligrafi konusundaki maharetini ıspatlamış oldu.

Gül’ün kaligrafi çalışması sosyal ağlarda da merak edildi. Facebook ve Twitter gibi paylaşım sitelerinde, Cumhurbaşkanımızın adına açılmış hesaplara mesaj yazan kullanıcılar: “Sayın Cumhurbaşkanım kaligrafi sanatının sırrını öğrenmek istiyoruz” ifadelerine yer verdiler. Ekşi Sözlük ve Uludağ Sözlük gibi sitelerde ise tartışılan konu, sözlük yazarlarından da büyük alkış alıyor. ‘Abdullah Gül’ün el yazısı’ başlığı ile açılan bölümde, Cumhurbaşkanımızın el yazısıyla ilgili olarak ” Dünyanın en kudretli Cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül’e, kendisi gibi ‘dünyanın en iyisi’ olan el yazısıdır” ifadelerine yer veriliyor.

CUMHURBAŞKANIMIZIN YAZISINI GÖRMEK İÇİN: http://www.tsk.tr/anitkabir/defter116.htm